Eventyrleg frukthaust i Ryfylke

Fruktdyrkarane i Ryfylke smilar. Den flotte våren og sommaren har gjeve ein god frukthaust. Nå går det unna i det nye fruktpakkeriet til Ryfylkefrukt SA i Årdal. NRK Rogaland melder at det blir sortert og pakka meir enn dobbelt så mykje frukt i pakkeriet i år i forhold til i fjor.
– Me snakkar om 400 tonn eple, pærer og plommer, fortel dagleg leiar i Ryfylkefrukt, Svein Hia. I følgje Ryfylkefrukt var tilsvarande tal 171 tonn i jomfruåret 2017.

Ryfylkefrukt innvia pakkeriet i Årdal i Hjelmeland i august i fjor. 20 fruktdyrkarar gjekk saman og danna eit samvirkeføretak og investerte 16 millionar kroner i eit pakkeri. Målet den gongen var at ein i 2022 skulle sortera 800 tonn frukt i løpet av året. Nå er ein alt halvvegs til målet. – Eg trur me må utvida bygget, smiler ein tilfreds Svein Hia.

Sjå saka på NRK Rogaland her.

Previous

Next

Ryfylkealliansen
Ryfylke Næringshage, Nedre Hauskjeneset 3, 4160 FINNØY
Kontaktpersonar

Tor Øyvind Skeiseid


Prosjektleiar

Telefon: 982 06 333
E-post: tor@ryfylkelivsgnist.no

Svanhild Eggebø Spanne


Prosjektmedarbeidar

Telefon: 907 73 796
E-post: svanhild@ryfylkelivsgnist.no
Ryfylke IKS
Ryfylkevegen 7040, 4130 HJELMELAND
Kontaktpersonar

Geir Ims


Dagleg leiar

Telefon: 913 29 657
E-post: geir.ims@ryfylkeiks.no

Astrid Sørum


Admin

Telefon: 916 75 609
E-post: astrid@ryfylkeiks.no

Ketil Barkved


Regionutviklar

Telefon: 917 66 096
E-post: ketil.barkved@ryfylkeiks.no
Ryfylkefondet
Ryfylkevegen 7040, 4130 HJELMELAND
Kontaktpersonar

Torkel Myklebust


Fondstyrar

Telefon: 414 47 800
E-post: torkel.myklebust@ryvet.no

Pin It on Pinterest

Share This