Gode besøkstal i Allmannajuvet

Allmannajuvet er på god veg til å bli ein suksess, allereie etter to års drift. Turistanlegget i Sauda hadde ei auke i antall besøkande på 40 prosent samanlikna med i fjor. Totalt var det i underkant av 16000 besøkande innom turistanlegget denne sommaren. Fekk du ikkje tatt turen innom dette året? I juni neste år står guidane klare igjen til å ta i mot nye gjester!

Fakta: Sinkgruvene i Allmannajuvet er eit nedlagt gruveanlegg. Gruvene var i drift frå 1881 til 1899. I denne perioden vart det utvunne 12000 tonn med sinkmalm. I dag er gruveområdet eit museum. Dei enkle bygningane i juvet er laga i ein industriell byggetradisjon som huser forteljinga om gruvene. Attraksjonen består av eit galleri, gruvekafé, toalett, parkering, stiar og trapper. Arkitekten bak bygningane er den verdskjende Peter Zumthor. (Kjelde: www.nasjonaleturistvegar.no)

Foto: Andrew Meredith og Aldo Amoretti

Previous

Next

Ryfylkealliansen
Ryfylke Næringshage, Nedre Hauskjeneset 3, 4160 FINNØY
Kontaktpersonar

Tor Øyvind Skeiseid


Prosjektleiar

Telefon: 982 06 333
E-post: tor@ryfylkelivsgnist.no

Svanhild Eggebø Spanne


Prosjektmedarbeidar

Telefon: 907 73 796
E-post: svanhild@ryfylkelivsgnist.no
Ryfylke IKS
Ryfylkevegen 7040, 4130 HJELMELAND
Kontaktpersonar

Geir Ims


Dagleg leiar

Telefon: 913 29 657
E-post: geir.ims@ryfylkeiks.no

Astrid Sørum


Admin

Telefon: 916 75 609
E-post: astrid@ryfylkeiks.no

Ketil Barkved


Regionutviklar

Telefon: 917 66 096
E-post: ketil.barkved@ryfylkeiks.no
Ryfylkefondet
Ryfylkevegen 7040, 4130 HJELMELAND
Kontaktpersonar

Torkel Myklebust


Fondstyrar

Telefon: 414 47 800
E-post: torkel.myklebust@ryvet.no

Pin It on Pinterest

Share This